Connect with us

4 minutter med X

Fire minutter med Søren Pedersen

“For mange kan det virke støvet og anakronistisk, men jeg bliver mere og mere sikker på, at de har en fantastisk fremtid for sig, hvis de nu bare kunne stjæle lidt af Zetlands oompff.”

Udgivet

den

Fire minutter med Søren Pedersen
Foto: Jes Roger Pedersen

Valdemar Osted sendte i sidste uge stafetten videre til Søren Pedersen med disse ord:

Jeg sender stafetten videre til Søren Pedersen / Systemaddict, fordi han er uovertruffen i at se medierne fra et teknologisk perspektiv – og fordi han måske er en af dem, der bedst forstår den nye medievirkelighed, vi står i, nu tilsat utroligt store mængder AI.

Søren Pedersen er selvstændig AI-arkitekt. Tidligere har han været chefudvikler på ekstrabladet.dk og senest digital udviklingschef for TV2 Regionerne.

Hvad fylder mest i dit arbejde for tiden?

Jeg er i gang med at forberede en opgradering af et større dansk medie fra et ældre CMS til en 100 % AI-udviklet platform. Det er nok et af de allerførste større projekter i medieverdenen, hvor der ikke bliver skrevet en eneste linje kode i hånden. Digital udvikling er i øjeblikket udsat for en gutenbergsk revolution, hvor absolut alt er under hastig forandring, men det føles stadig lidt som en hemmelighed, som alt for få har kendskab til.

Hvad eller hvem i mediebranchen giver dig mest håb?

Jeg har været så heldig at tilbringe en del tid med Dagbladet Information her i 2026. At få lov at gå rundt i de snørklede gange i St. Kongensgade var en ungdomsdrøm, som gik i opfyldelse.

Alt, hvad der sker i det hus, oser af kvalitet og dedikation til journalistikken. For mange kan det virke støvet og anakronistisk, men jeg bliver mere og mere sikker på, at de har en fantastisk fremtid for sig, hvis de nu bare kunne stjæle lidt af Zetlands oompff.

Hvad bør mediebranchen gøre anderledes?

Medier bruger helt generelt ALT for mange penge på ting, som skulle have været brugt på journalistik. Legacy-systemer og dårlige arkitektoniske valg sluger det ene redaktionelle årsværk efter det andet.

Jeg kan godt frygte, at der i toppen af kransekagerne sidder chefer, som ikke har tilstrækkelig viden om, hvor gigantisk en digital forandring vi befinder os i, og jeg er heller ikke sikker på, at IT- og udviklingsafdelinger er gode nok til at fortælle dem det (bevidst eller ej). Min anbefaling er, at de øverste chefer smider berøringsangsten og forlanger optimeringer her og nu.

Hvad kan mediebranchen lære fra andre brancher?

Det er svært at generalisere, men mine oplevelser på tværs af de fleste større medier i Danmark er, at der ofte er store udfordringer i forhold til kommunikationen på tværs af afdelinger.

Sat på spidsen er journalister ikke vilde med IT og salg, og IT og salg er bestemt heller ikke vilde med journalister. Følelsen af et fælles mål og den interne respekt er stærk hos opkomlinge som Zetland, og det skal de gamle medier lære af – hurtigt. Så det handler ikke så meget om branche, men mere om kultur og modet til forandring.

Hvem bør svare på disse spørgsmål i næste uge?

Jeg vil gerne sende stafetten videre til Andreas Marckmann, som er en af de topchefer, der ikke er bange for at lave forandringer. I disse år er han på turné blandt fagblade, hvor han laver den ene succes efter den anden. Jeg gætter på, at han inden længe lander en tung post i de mere traditionelle medier, og jeg glæder mig meget til at se, hvad han kan udrette her, og hvordan han i det hele taget ser på fremtiden.

Læs også