Når dagene bliver længere, skal nyhedsbrevene være kortere.
Ej, sådan er det måske ikke helt.
Men i denne uge er det tilfældet. Jeg har lidt småtravlt med at afvikle kurser, så derfor springer jeg direkte til en håndfuld spændende nyheder, som jeg er faldet over i de seneste dage.
God læselyst
Jan
Vi husker sikkert alle dengang Facebook var den helt store trafikmotor for medierne.
Leverancen af læsere, lyttere og seere var så massiv, at det kunne betale sig have fuldtidsansatte til at gøre medierne lækre på Facebook.
Men i de senere år er trafikken ikke bare faldet, værdien af hvert eneste besøg, der kommer via sociale medier, er også i frit fald.
Det viser spændende data, som Chartbeat har delt med Nieman Lab.
Udover ovenstående kurve, der taler sit eget sprog, har Chatbeat også kortlagt hvor lang tid hvert besøg, der kommer via sociale medier, har udviklet sig.
Uanset om det er besøg fra Facebook, Instagram, Twitter/X eller andre platforme, er besøgstiden faldet. Et eksempel er Facebook, hvor et besøg i 2019 i gennemsnit tog 44,7 sekunder. I dag tager det 29,8 sekunder.
Et bud for egen regning er, at det kunne skyldes, at det primært er oversolgt indhold, der i dag slipper igennem Facebooks algoritmer. Hvis jeg har ret i det, kunne jeg tilføje, at det næsten er overraskende, at folk alligevel bliver hængende i næsten et halvt minut.
Gik du glip af Perugia?
Det gjorde jeg også, men jeg så fire-fem online-udgaver af nogle af oplæggene og jeg følte mig på alt, alt for stor afstand.
Til gengæld har gode venner, der tog turen til journalistkonferencen, været flittige med at dele deres takeaways.
Jeg kan anbefale at læse Altingets Jakob Nielsens artikel her og Sindris Lasse Charley Pedersens ditto.
På festivallens programside er der også links til videooptagelser af de fleste programpunkter. Klik ind på hvert enkelt og se videoen øverst.
I sidste uge havde jeg fornøjelsen at besøge Dansk IT for at deltage i podcasten “I digitaliseringens skær og skygge”, som Hans Ravnkjær Larsen står bag.
Jeg synes, vi havde en rigtig god snak om AI slop, digitalt indavl, sociale medier, godt nok-fælden, dummere mennesker og en hel masse andet.
Vi snakkede i 46 minutter.
Medie gamificerer tragedie
En mand dræber otte børn, så hvad er mere oplagt end at give læserne mulighed for at spille på om Kongressen vil gennemføre en ny våbenlov i år.
Da Forbes i mandags bragte en nyhed om tragedien i Louisiana var historien ifølge Axios ledsaget af en såkaldt ForbesPredict box, hvor læserne kunne spille penge på de politiske konsekvenser af tragedien.
Forbes har beklaget placeringen, men udviklingen, hvor de såkaldte prediction markets blandes sammen med journalistik, er der ingen, der har beklaget. I hvert fald ikke andre end mig, der skrev om udviklingen for to måneder siden.
Ud over at medierne kan tjene penge på at samarbejde med prediction markets, som jo dybest set er, hvad vi plejer at omtale som- bookmakere, så tror medierne også på, at gamificeringen vil skabe større engagement – også kaldet flere kliks.
Ifølge Axios har mediehuse som CNN, Forbes, Dow Jones, CNBC og Time indgået partnerskaber med bookmakere.
En af de aller lavesthængende frugter på AI-træet er, at man kan oversætte sprog med rimelig god kvalitet.
Og det er jo ikke fordi det er nyt, at medier deler indhold på tværs af sprog, men nu har et tysk startup fået succes med at syndikere artikler fra over 25 forskellige mediehuse på fem forskellige sprog.
Senest har startuppet, med navnet Kompreno, indgået en aftale med The Atlantic, som dermed kan læses på tysk, italiensk, spansk, fransk og selvfølgelig engelsk.
Oversættelserne sker med AI og mennesker, der kvalitetssikrer.
Artiklen om Kompreno læser jeg i øvrigt i det tyske nyhedsbrev NewsMachine, der også udkommer på engelsk. Måske jeg også – for eksperimentets skyld – skulle overveje at udkomme på andre sprog.