Connect with us

Original

Facebook giver atter medvind til medierne

I flere år har Facebooks algoritme skruet ned for mediernes succes, men nu ser det ud til at vende

Udgivet

den

I hele 2017 og det meste af 2018 har medierne tabt trafik og medvind fra Facebook. Men i årets sidste måneder er udviklingen vendt og danske medier oplever atter venlige skulderklap fra Facebook.

Det viser en analyse af 39 store danske mediers facebooksider, som Medietrends har gennemført.

Ifølge analysen vendte udviklingen allerede i sommers og tog mere fart i løbet af efteråret.

De 39 medier nåede det laveste antal interaktioner på Facebook med knap 2,7 millioner kommentarer, delinger og likes i juni. Men siden er engagementer på Facebook steget måned for måned og var i december steget med mere end 800.000 til godt 3,5 millioner interaktioner.


Samlede antal interaktioner for 39 danske medier fra januar 2018 til nytår 2018/2019. Lilla er videoopslag, som giver færre og færre interaktioner. Mørkegrøn er traditionelle linkopslag. CrowdTangle/Medietrends.dk

At medierne har fået mere feedback på Facebook skyldes ikke, at de har skruet op aktiviteten og har produceret flere opslag end tidligere. Tværtimod, er antallet af opslag henover efteråret faldet med næsten 2.000 om måneden.

Læs også: Medier belønnes for at fedte på Facebook

Men Facebooks algoritme har belønnet med flere likes, kommentarer og delinger end tidligere. Det viser den såkaldte “interaction rate”, der er en måleenhed, der viser hvor meget engagement en Facebookside får i forhold til dens størrelse.

Ifølge CrowdTangle, som alle data til denne artikel er trukket fra, er de 39 mediers interaction rate steget fra 0,2 procent i april og juni til 0,3 i december.


Samlede Interaction rate for 39 danske medier fra januar 2018 til nytår 2018/2019. Interaction rate er et udtryk for engagement i forhold til antal følgere. CrowdTangle/Medietrends.dk

Engagement på Facebook kan ikke oversættes direkte til klik og læsertal. Men der er en dokumentarbar sammenhæng og Medietrends har lavet denne analyse fordi flere medier i den seneste tid har oplyst, at deres trafik fra Facebook er begyndt at stige.

Kigger man tilbage, kan man dog konstatere, at efterårets stigning på ingen måde er stor nok til at generobre det niveau, som Facebook tidligere havde.

Ser man på de samme 39 medier tilbage til januar 2016, kan man konstatere, at det aktuelle engagement fra Facebook, trods stigning, stadig er cirka 30 procent lavere end det laveste niveau siden 2016.

Samlede antal interaktioner for 39 danske medier fra januar 2016 til nytår 2018/2019. Lilla er videoopslag, som giver færre og færre interaktioner. Mørkegrøn er traditionelle linkopslag. CrowdTangle/Medietrends.dk

Den optimale måleenhed for denne artikel ville have været læsertal fra de 39 medier. Men i mangel af det, er engagementet på Facebook den næstbedste målestok.

Tallene i denne analyse viser den samlede udvikling for de 39 medier. Blandt dem er der enkelte medier, der har oplevet den modsatte udvikling. Men en stikprøve blandt 10 helt store medier og 10 lokalmedier, viser, at udviklingen gælder for næsten alle.

Udviklinger lader til at været et internationalt fænomen, viser supplerende datatræk på store medier som New York Times, Le Figaro, Washington Post og Wall Street Journal.

Også de er steget i antal interaktioner hen over efteråret. De amerikanske er dog faldet en smule igen i december. Men ikke til tidligere lave niveau.

Data

Mette Frederiksen og rød blok vinder valgets første uge på Facebook

Partiledere fra rød blok scorer over 70 % af den opmærksomhed, der er givet til alle partiledere. Af de 10 mest populære opslag er ni røde og fem af dem fra Mette Frederiksen

Udgivet

den

Mette Frederiksen og rød blok vinder valgets første uge på Facebook

Facebook har i valgkampens første uge især summet af Mette Frederiksen og partierne i rød blok. De nye, små partier har dog også trods deres beskedne størrelse opnået betydeligt gennemslag. Det gælder ikke overraskende især Stram Kurs.

Det viser en kortlægning, Medietrends har gennemført af den politiske aktivitet på Facebook i den første uge af valgkampen.

Ser man på de 300.000 likes, delinger og kommentarer, som vælgerne har uddelt til partilederne, så har Mette Frederiksen raget mere end hver fjerde til sig. Dermed har hun skabt næsten dobbelt så meget engagement som Lars Løkke Rasmussens personlige profil.

Til sammen har de fem partiledere i rød blok høstet godt 70 procent af de likes, delinger og kommentarer, som partilederne har fået.

Og liv og aktivitet på Facebook er ikke bare gøgl og staffage. Alle partier satser massivt på Facebook i valgkampen og til sammen har de allerede brændt mellem 580.000 og 226.000 kroner af på Facebookannoncer.

Det har big data analytiker Søren Pedersen beregnet ved at have tracket hver eneste politiske annonce i valgkampen.

De mange interaktioner i Medietrends kortlægning stammer både fra almindelig, organisk rækkevidde og betalt rækkevidde.

I partiregnskabet er der bedre balance mellem rød og blå blok. Takket være de tre små partier, Kristendemokraterne, Nye Borgerlige og Stram Kurs, ender balancen i blå bloks favør. Men uden dem, ville de røde partier også have modtaget flest likes, delinger og kommentarer.

PartiInteraktioner første ugeInteraction rate
Socialdemokratiet39.2341,5
Dansk Folkeparti39.1730,93
Venstre, Danmarks Liberale Parti33.6041,31
Enhedslisten27.0811,06
Alternativet19.5991,13
Stram Kurs18.9736,4
Det Konservative Folkeparti11.9821,4
Liberal Alliance10.6880,47
SF7.5110,87
Radikale Venstre6.7670,49
Nye Borgerlige6.0922,48
Kristendemokraterne4.8194,5
Klaus Riskær Pedersen8445,41
Tabellen viser de opstillede partiers interaktioner i valgkampens første uge.
Data: CrowdTangle/Medietrends

Kigger man på den såkaldte interaction rate, som viser, hvor mange interaktioner, man får per følger, skiller Stram Kurs sig markant ud med en rate på hele 6,4 procent.

I princippet er interaction rate en målestok, der kan bruges til at sammenligne effektiviteten af små og store Facebook-sider. Men da det altid er sådan, at det er de mest engagerede mennesker, der følger en side først, vil interaction rate altid give en fordel til små sider med få følgere.

Der er dog ingen tvivl om, at Stram Kurs har solidt fat i Facebook og derfor også må anses som en af vinderne på Facebook i den første uge af valgkampen.

Som det ses af næste tabel er Stram Kurs vokset med over 1800 nye følgere på en uge og det er valgkampens stærkeste rekruttering.

Andre partier vokser også, men det mest interessante – udover Stram Kurs – er, at Dansk Folkeparti og Liberal Alliance er gået fuldstændig i stå og kun har tiltrukket cirka 10 nye følgere om dagen.

Man kan indvende, at det skyldes, at Dansk Folkeparti allerede er store på Facebook. Men det er Socialdemokraterne også, og de tiltrækker trods alt flere end 1.000 nye følgere.

PartiFølgere den 14. maj 2019Vækst siden valgudskrivelseStigning i procent
Stram Kurs14.7601.88012,7
Socialdemokratiet105.4151.0281,0
Radikale Venstre42.4598091,9
SF42.7177951,9
Enhedslisten86.7026760,8
Alternativet93.5406360,7
Nye Borgerlige26.8595682,1
Kristendemokraterne5.7565599,7
Venstre, Danmarks Liberale Parti72.9684820,7
Det Konservative Folkeparti35.9674021,1
Klaus Riskær Pedersen7.9493184,0
Dansk Folkeparti103.261810,1
Liberal Alliance94.236590,1
Tabellen viser de 13 opstillede partiers følgere.
Data: CrowdTangle/Medietrends

Kigger man på top 10 af de mest populære opslag fra partiledere i den første uge, er den røde bloks dominans næsten total med hele 9 topplaceringer.

Fem til Mette Frederiksen, to til Pia Olsen Dyhr, en til Uffe Elbæk og Pernille Skipper og endelig en niende plads til Lars Løkke Rasmussen.

Her er de ti opslag, som fik flest likes, delinger og kommentarer i valgkampens første uge:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Læs resten af artiklen

Nye job

Brief

Jysk Fynske Medier vil lave mere lyd – også selvom de taber FM4. I dag indleverer Jysk Fynske Medier sammen med seks andre mediehuse en ansøgning på over 1.000 sider om at overtage driften af FM4, der i dag drives af Radio24Syv. Men uanset om Jysk Fynske Medier vinder udbudet eller ej, vil mediehuset i fremtiden producere meget mere lyd end idag. Det siger både formand og administrerende direktør – Fyens.dk

Facebook-medstifter foreslår tvangsopdeling. ”Det er 15 år siden, jeg var med til at stifte Facebook på Harvard og jeg har ikke arbejdet i firmaet i ti år. Alligevel føler jeg mig både vred og tynget af ansvar.” Sådan skriver Chris Hughes i et debatindlæg, hvor han opfordrer til, at Instagram og Whatapp skilles fra Facebook ved tvang. Han opfordrer også til at Zuckerberg holdes mere ansvarlig for Facebooks fejltagelser – New York Times

Journalisten får ny hjemmeside. Fagbladet Journalisten lancerede onsdag eftermiddag en ny hjemmeside, der er baseret på cards ligesom for eksempel politiken.dk – Journalisten.dk

Quartz bygger betalingsmur. Qz.com har siden sin lancering været gratis, men i al stilfærdighed har de i denne uge rejst en blid betalingsvæg. Efter 10 artikler er det slut med gratis læsning og så må man betale 15 dollars om måneden – QZ.COM

Russere spreder disinformationer i EP-valget. New York Times skriver, at et netværk af russiske websites og sociale medieprofiler spreder disinformationer i den igangværende EP-valgkamp. Eksperter fra blandt andet EU oplyser, at den russiske kampagne efterlader samme digitale fingeraftryk, som tidligere kampagner. Blandt andet den, der blandede sig i den amerikanske valgkamp i 2016 – New York Times

Russerne spreder skræk om 5G. Endnu en artikel fra New York Times om russisk propaganda. Det statsejede RT America har lavet syv programmer om farlighed ved 5G. Senest har de påstået, at børn, der bor i nærheden af 5G-master får cancer, næseblod og indlæringsvanskeligheder – New York Times

Podcastlyttere er mærkelige. I en ny undersøgelse af amerikanernes brug af podcast, er der mange nyttige oplysninger. Men undersøgelsen indeholder også et par selvmodsigende pointer fra brugerne. De fremhæver nemlig, at de elsker podcast fordi de kan gøre alt muligt andet, mens de lytter og samtidig oplyser flertallet, at de ikke foretager sig noget som helst andet end at lytte – EdisonResearch

MittMedia har succes med tidslås. Den første time en artikel er publiceret hos MittMedia er den gratis og derefter klapper muren i og du er nødt til at købe et abonnement. Medietrends har længe fulgt MittMedias tidslås og den skaber et ret fascinerende pres på læserne til enten at skynde sig at læse eller at betale. Derfor ikke overraskende, at MittMedia nu oplyser, at tidslåsen har øget abonnementssalget med 20% – Digiday

Andre læser lige nu